‘Plant Health’ Plant science project awards

Year 10-12

Individual/team results

Paul Johnston Memorial Senior Science Award

Winner
  • Michelle Springolo (year 10) Groves Christian College of Distance Education (QLD)
Runner-up
  • Ebony King (year 11) Glasshouse Christian College (QLD)

Conference Awards

  • Ebony King (year 11) Glasshouse Christian College (QLD)
  • Kimberley Bland (year 11) Glasshouse Christian College (QLD)

UQ FEAST Scholarships

  • Kimberley Bland (year 11), Glasshouse Christian College (QLD)
  • Connor Ferguson (year 11), Glasshouse Christian College (QLD)
  • Michelle Springolo (year 10), Groves Christian College of Distance Education (QLD)

The Crawford Fund International Agricultural Science Award

Winner
  • Michelle Springolo (year 10) Groves Christian College of Distance Education (QLD)
Runner-up
  • Spencer Naumann (year 10) Centenary Heights State High School (QLD)

QUT Most Outstanding Poster Awards

Winner
  • Michelle Springolo (year 10) Groves Christian College of Distance Education (QLD)
Highly Commended
  • Ebony King (year 11) Glasshouse Christian College (QLD)
  • Aidan White (year 10) Centenary Heights State High School (QLD)

Highly Commended Award

  • Spencer Naumann, Toby Kays, Muhammed Abdilrahmin & Aidan White (year 10), Centenary Heights State High School (QLD)

Encouragement prize

  • Tate Doneathy (year 11) & Jorja Goddard (year 10) Glasshouse Christian College (QLD)

Class results

Overall class—1st prize

  • Glasshouse Christian College (year 11) (QLD)

Overall class—2nd prize

  • Centenary Heights State High School (year 10) (QLD)

Overall class—3rd prize

  • Glasshouse Christian College (year 10) (QLD)

Year 7-9

Individual/team results

AIA Junior Science Achievement Award

Winner
  • Thomas Johnson (year 8) Faith Christian School of Distance Education (QLD)
Runner-up
  • Eliza Hine (year 9) O’Connor Catholic College (NSW)

The Crawford Fund International Agricultural Science Award

Winner
  • Thomas Johnson (year 8) Faith Christian School of Distance Education (QLD)
Runner-up
  • Charlotte Tonissen (year 8) Good Shepherd College (VIC)

Highly Commended Award

  • Teresa (year 6), Paul (year 9) & Miriam (year 9) Prochon, Faith Christian School of Distance Education (QLD)
  • Ashton Frylink (year 9) Faith Christian School of Distance Education (QLD)
  • Ellie (year 9) & Bayley (year 7) Pedersen, Faith Christian School of Distance Education (QLD)
  • Lucy Unwin & Team 1 (year 7A) & Team 3 (year 7B) Scots PGC College, Warwick (QLD)
  • Team 1 & Team 2 (year 8) Millicent High School (SA)
  • Charlotte Horne (year 7) Faith Christian School of Distance Education (QLD)
  • Charlotte Tonissen (year 8) Good Shepherd College (VIC)
  • Robbie Morden & Olivia McKenna (year 8) Timboon P-12 School (VIC)

Class results

Overall class—1st prize

  • Faith Christian School of Distance Education (years 6-9) (QLD)

Overall class—2nd prize

  • Bowen State High School (year 7) (QLD)

Overall class—3rd prize

  • Scots PGC College, Warwick (year 7A) (QLD)

Encouragement Prize

  • Timboon P-12 School (years 7/8) (VIC)

Year 3-6

Individual/team results

Joe Baker Outstanding Achievement Award

  • Ezra Johnston (year 4) Faith Christian School of Distance Education (QLD)

Highly Commended Award

  • Charlotte (year 5) & Alexander (year 6) Stavrinou, Faith Christian School of Distance Education (QLD)
  • Thomas Horne (year 5) Faith Christian School of Distance Education (QLD)

Class results

Overall class—1st prize

  • Kurwongbah State School (year 6) (QLD)

Overall class—2nd prize

  • Faith Christian School of Distance Education (years 4-6) (QLD)

Overall class—3rd prize

  • Mt Burr Primary School (year 6/7) (SA)

Encouragement Prize

  • Driver Primary School (year 5/6) (NT)

Year P-2

Individual/team results

Joe Baker Outstanding Achievement Award

  • Liam Brockhurst (year 2) St Joseph’s Catholic Primary School (QLD)

J & C Purdie Young Science Investigator Award

  • Elizabeth (year P) & Maria (year 2) Skoubourdis, Faith Christian School of Distance Education (QLD)

Highly Commended Award

  • Annabel Horne (year 2) Faith Christian School of Distance Education (QLD)

Class results

Overall class—1st prize

  • Faith Christian School of Distance Education (years P-2) (QLD)

All students

  • All students who submitted a science project entry who did not receive an above-mentioned prize will receive a Participation Certificate

Prize details